Ücretsiz En iyi SEO Araçları

Bugün de, yarın da web sitenizin SEO çalışması için gerekli olacak ve son derece popüler olan ücretsiz en iyi SEO araçları ile tanışmak ister misiniz?

Hiç düşündünüz mü?

Kavurucu yaz aylarında kullanıcıların en çok hangi anahtar kelimeleri aradıklarını veya tir tir titreten soğuk kış aylarında içinin ısınması için en çok ne aradığını yada paylaştığınız yazıların arama sonuçlarında hangi kelimelerle bulduklarını.

Bugün paylaşmış olduğum SEO araçları listesinde göreceğiniz araçların bir çoğunu biliyor bir çoğunu da yeni duyduğunuzu da göreceksiniz.

Ücretsiz En iyi SEO Araçları

Web sayfalarınızın performansını Google, Yandex veya Bing sonuçlarında iyileştirmek için ipuçlarına veya taktiklerine ihtiyacınız mı var?

Google arama sonuçlarındaki kaliteyi her geçen daha da artırmak için kullanmış olduğu 200 sıralama sinyalleri arasında siteniz hangi faktörlerden dolayı kötü performans gösteriyor?

Yada

Daha çok kullanıcıya erişebilmek için sitenizin hangi yerlerinde SEO konusunda nerelerde hata yaptığınızı da öğrenebilir.

Bunun gibi bir çok faktörleri daha kolay öğrenebilmek için kullanmış olduğunuz tarayıcının yer imleri yöneticine sizler için paylaştığım SEO araçlarını kaydetmek olacak.

Çünkü;

Hemen hemen her gün güncelleyeceğim bu liste çok hoşunuza gidecek.

Google Search Console

Hangi türden web siteniz olursa olsun hiç fark etmez. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) konusunda emin adımlarla ilerlemek istiyorsanız eğer düzenli olarak sitenizin arama sonuçlarındaki durumunu sıklıkla kontrol etmeniz gerekir.

Bu yüzden web sayfaları sahiplerine yardımcı olabilmek için geliştirmiş olduğu Google Search Console aracına ihtiyacınız olacak.

Google Search Console
Google Search Console

Bu araç sayesinde Googlebot örümcekleri web sitenizi tarama ve dizine ekleme işlemlerini tamamladıktan sonra sitenizin performansını takip edebilir.

Kullanıcıların yapmış olduğu arama sorgularında hangi anahtar kelimelerle bulduğu ve tıklanma oranı (TO) gibi bir çok metriklere sahip olabilirsiniz.

Yandex Webmaster

Yeni başlayan web sayfaları sahiplerinin pek fazla tercih etmediği ancak ülkemizde son derece popüler olan Yandex arama motoruna özgün bir SEO aracından da bahsedeceğim.

Yandex Webmaster aracı Google Search Console aracına benzer mantıkla çalıştığından dolayı Yandex sonuçlarında sitenizin performansını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

KWFinder

SEO için anahtar kelime araştırması yapacağım zaman birden fazla araç kullanarak kısa ve uzun kuyruklu anahtar kelimelerin aylık aranma hacimlerini daha ayrıntılı öğrenebilmek için KWFinder aracını da kullanıyorum.

KWFinder
KWFinder

Çünkü;

Aşağıdaki paylaştığım diğer SEO araçları listesinde de bulunan anahtar kelime araştırması araçlarında biraz da olsa aranma hacimleri arasında fark oluyor.

KWFinder aracını kullanabilmeniz için 10 günlük ücretsiz deneme sürümünü kullanmak zorunda kalacaksınız. Araç hoşunuza giderse eğer biraz da zahmetli olacak ama birden fazla e-mail hesapları oluşturarak işlerinizi uzatabilirsiniz.

Ubersuggest

Yeni başladığım blog hayatında çat pat birkaç bir şeyler öğrendikten sonra SEO‘nun (Search Engine Optimization) derinliklerine biraz daha inmek istediğimde yabancı blog sayfalarımda sık sık karşıma çıkan Neil Patel SEO konusunda 1 numara olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Ubersuggest
Ubersuggest

Sıklıkla blog sayfalarını takip ettiğim ve anahtar kelime araştırması için kullanılan Ubersuggest aracına 250.000 $ verdiğinden bahsetti. Fark ettiğim tek şey ise bugünde yarında aynı kelimenin aranma hacimlerini aradığımda ise hiç değişmiyor olması.

Google Rich Results

Şimdi kullanmış olduğunuz tarayıcıya herhangi bir ürün araması gerçekleştirdiğinizde kullanıcıların ilgisini kolaylıkla çekebilecek yıldızlı sonuçları göreceksiniz.

Yada;

Müşterilerin satın almış olduğu üründen memnun mu değil mi diye ürünlere değerlendirme puanları verdiklerini biliyor muydunuz?

Google Rich Results
Google Rich Results

İster blog sayfanız isterse ürün yada ürünlerini sattığınız e-ticaret siteniz olsun.

Web tarayıcıları örümceklerin içerikleri, ürünleri, albümleri aklına şuan ne geliyor daha kolay anlayabilmesi için web sitelerde Rich Result (Schema) özelliği kullanılır.

Web sayfanızı WordPress ile oluşturduysanız eğer arama sonuçlarında zengin sonuçlarla çıkmaya istiyorsanız birkaç eklenti kullanmanız gerekecek.

Aşağıda paylaştığım son derece hafif ve kullanımı basit olan eklentilere göz atarak sitenizin artık zengin sonuçlarla çıktığını göreceksiniz.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra Google Rich Results aracı ile sitenin zengin sonuçları destekleyip, desteklemediğini öğrenebileceksiniz.

Sending
User Review
5 (3 votes)

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir